Sylwetki blogów #34

Dzisiaj prezentujemy Wam kolejny wpis, dzięki któremu możecie poznać kolejnego z naszych Blogerów! Przed Wam „Hiszpański dla Polaków” – miejsce poświęcone nauce języka hiszpańskiego, którego autorką jest Edyta. Serdecznie zapraszamy!

Dlaczego zaczęłaś pisać blog?

Języki obce są nieodłączną częścią mojego życia od wielu lat. Można powiedzieć, że kręcą mnie 24 godziny na dobę (nawet wtedy, kiedy śpię, gdyż zdarza mi się śnić w różnych językach, czasem nawet częściej niż po polsku). Bardzo często łapię się na tym, że idąc ulicą lub jadąc metrem mimochodem przychodzą mi do głowy różnego rodzaju językowe skojarzenia i olśnienia. A jako że od kilku lat zajmuję się głównie hiszpańskim, to właśnie ten język jest, na ten moment, centrum moich dociekań.

Jednak jako że nie wszyscy moi znajomi podzielają moją pasję, zamiast zanudzać ich opowieściami o tym, ile słówek i znaczeń kryje się w hiszpańskim imieniu Soledad, czy jak bardzo praktyczną rolę spełniają akcenty graficzne, zaczęłam przelewać swoje przemyślenia na “wirtualny papier”.

 

Co inspiruje Cię do pisania?

Przestrzeń językowa wokół mnie. Zarówno ta graficzna (jak filmy, książki czy spoty reklamowe), jak i ta dźwiękowa (rozmowy zasłyszane na ulicy czy w sklepie). Ogromnym źródłem inspiracji są również dla mnie osoby uczące się hiszpańskiego, których wątpliwości, a czasem i błędy pokazują mi pewne zjawiska z nowej perspektywy.

 

Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Twojego bloga?

Hiszpański dla Polaków to niejako esencja mojego podejścia do nauki języka, które jest w dużej mierze komparatystyczne. Uważam, że szczególnie ucząc siebie lub innych gramatyki danego języka powinniśmy nieco baczniej przyjrzeć się strukturom naszego języka ojczystego, bo to one najczęściej są źródłem pomyłek. Z tego właśnie powodu nie jestem fanką książek do nauki języka pisanych przez rodzimych użytkowników języka jako jedynego źródła wiedzy. Często nie są one bowiem wystarczające, by zrozumieć pewne kwestie. Właśnie dlatego na blogu “Hiszpański dla Polaków” piszę o języku hiszpańskim z polskiej perspektywy.

 

O czym piszesz?

Z jednej strony poruszam kwestie związane z gramatyką, słownictwem czy idiomami. Z drugiej jednak staram się przemycić nieco lżejsze tematy, również związane z hiszpańską kulturą i codziennością, często z przymrużeniem oka.

 

Co sprawiło, że zainteresowałaś się danym krajem/językiem?

Przypadek. Początkowo miałam w planach studiować filologię włoską, jednak okazało się, że na uczelni, którą wybrałam wymagana jest matura z tego języka. Jednocześnie okazało się, że takiego wymogu nie ma w przypadku hiszpańskiego. Złożyłam więc papiery i tak rozpoczęła się moja przygoda z tym językiem, która trwa do dziś i której nie żałuję ani trochę.

 

Które 3 wpisy z bloga zaproponowałabyś nowemu czytelnikowi na początek?

Tym, którzy lubią czytać o hiszpańskiej rzeczywistości na luzie i z humorem, polecam tekst “Czego spodziewać się mieszkając z Hiszpanem”. Osobom aktualnie uczącym się hiszpańskiego z pewnością spodoba lista “6 wyrażeń, które na pewno usłyszą w Hiszpanii, a które nie są takie oczywiste”.  Z kolei ci, którzy, podobnie jak ja, uwielbiają językowe ciekawostki i dociekania z pewnością docenią wpis “Gdzie chowają się hiszpańskie zwierzęta”, który powstał w ramach akcji “W 80 blogów dookoła świata”.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.