Z piosenkami dookoła świata #21

Wakacje, urlopy, wypoczynek! Czasami ciężko zdecydować się, dokąd udać się w tym pełnym swobody czasie. Piosenkami z dzisiejszego zestawienia próbujemy podpowiedzieć Wam przynajmniej dwa kierunki- morze i góry. Który z nich wolicie?

TURCJA

Prężąca swe wdzięki na jachcie Göksel zaprasza „Denize Bıraksam”, czyli „Chodźmy/jedźmy nad morze”.

Wolicie góry? Jest i druga opcja! „Dağlara gel” („Chodź w góry”) to piosenka znanego tureckiego barda Gevheri. Tutaj wykonuje ją zespół Yorum.

KIRGISTAN

Kirgistan morza nie posiada (chyba że jezioro Issyk-kul, nazywane Kirgiskim Morzem), za to gór pod dostatkiem. Aksuubaj Atabajew i piosenka „Тоолор”, czyli po prostu „Góry”.

I znowu góry, tym razem nie kirgiski Tien-szan, tylko syberyjski Ałtaj. Zespół Ałtaj-Kaj i utwór „Туулу Алтай”, czyli „Górski Ałtaj”.

FRANCJA

Charles Trenet z piosenką „La mer” zagościł nawet w jednym z pełnometrażowych filmów z Jasiem Fasolą!

A o górach pięknie śpiewał Jean Ferrat w piosence „La montagne”.

SZWECJA

„Chcę mieć dom nad morzem, gdzie będę mogła patrzeć na wszystkie przybijające do brzegu łodzie. Chce mieć dom nad morzem, gdzie będę mogła słyszeć wszystkie mewy i robić, co chcę” – tak zaczyna się piosenka „Ett hus vid havet” Marie Fredriksson (znanej z zespołu Roxette).

GRUZJA

Nastrojowa balladę o brzegu morza (ზღვის ნაპირი) śpiewa Granda.

Trio „Shashvebs” zaprasza nas natomiast w ośnieżone gruzińskie góry.

HISZPANIA

La Pegatina: „Y se fue”. Rzecz o osobie, która siedząc na piasku, rozmyśla o przypływach i odpływach, w kontekście relacji międzyludzkich.

Tytuł kolejnej piosenki to: „Tu en las montañas y yo en el mar” – ty w górach, a ja w morzu. Wykonuje ją zespół Arranquemos del Invierno. Jest to utwór o nieszczęśliwej, rozdzielonej miłości – będę Cię szukał, będę deptał stopami lód…

Kolejna hiszpańska propozycja to piosenka czysto edukacyjna o Półwyspie Iberyjskim i morzach/oceanach które go otaczają, oraz górach i rzekach. Geografia Hiszpanii w formie śpiewającej – aż przyjemnie się tak uczyć, polecamy szczególnie maturzystom!

CHINY

Rozstali się. Ona czeka na jego list. Prosi, by powiedział, jakiego koloru jest morze. Jeśli szare, to znaczy, że nie chce mówić, a jeśli niebieskie, to znaczy, że jest smutne. A potem słucha płaczu morza, tak kompatybilnego z jej własnymi uczuciami… Piosenka nosi tytuł „Słuchać morza” (听海) i została zaśpiewana przez bardzo wielu artystów, ale pierwsza była A-mei, czyli tajwańska wokalistka pop.

Do kompletu jedyna znana mi chińska szanta o dość oczywistym tytule „Marynarz” – czyli o tym, że marynarze to prawdziwi mężczyźni, którzy niczego się nie boją. Wybaczcie aranż z lat ’80 i cieszcie się chińską szantą!

ROSJA

Piosenka wykonawcy z Odessy Sławy Blagowa pod tytułem „Sztorm nie ma zasad” („Sztorm biez prawil”) o losie marynarza. Zawsze kiedy wypływa w morze, ktoś na ojczystym lądzie czeka na niego i tęskni.

WŁOCHY

Giuni Russo – „Un’estate al mare”. Poza granicami Włoch ta piosenka może nie być znana tak jak te Laury Pausini czy innych, ale we Włoszech to klasyka.

Do kompletu Luca Carboni w piosence „Mare”, czyli po prostu „Morze”.

NIEMCY

Kto nie zna Arielki, pięknej syrenki? To właśnie z tej bajki pochodzi skoczna piosenka „Unter dem Meer” śpiewana przez Joachima Kemmera. Przenieśmy się raz jeszcze w świat bajek z dzieciństwa i posłuchajmy!

Byliście na urlopie na niemieckiej wyspie Sylt? Warto zabrać stamtąd trochę energii i pięknych wspomnień.

WIELKA BRYTANIA

Na zakończenie pora zanurzyć się z Enyą w karaibski błękit…

 

Zestawienie zebrała dla Was Danuta z bloga Gruzja okiem nieobiektywnym.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.