IV Miesiąc Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków, który my, Blogerzy językowo-kulturowi, zamieniamy ku własnej i Waszej przyjemności w 26 dni języków, czyli akcję Miesiąc Języków. Codziennie, od jutra do 26 września, punktualnie o 10:00 będziecie mogli przeczytać na naszych blogach nowe wpisy dedykowane tegorocznemu tematowi.

W tym roku jest on wyjątkowo mocno związany z ideą przewodnią Europejskiego Dnia Języków. To ustanowione w 2001 r. święto ma bowiem na celu zachęcanie do nauki języków obcych oraz promowanie bogactwa językowego i kulturowego Unii Europejskiej.

Kiedy zastanawialiśmy się, o czym chcielibyśmy napisać, wśród różnych propozycji padło hasło „dialekty”, poprzedzające inne skojarzenie, czyli „mniejszości językowe”. Jak jednak odróżnić język od dialektu? Jak wyodrębnić mniejszość językową? Co z krajami, w których oficjalnie nie wyróżnia się żadnych dialektów i w związku z tym nie można o nich pisać – krajami, w których jednak mnóstwo jest lokalnych odmian oficjalnego języka i gwar?

Na terenie Unii Europejskiej 24 języki mają status oficjalnych, mniejszości mówiące kolejnymi 25 językami o taki status się ubiegają, jednak faktyczna ilość języków, którymi posługują się mieszkańcy naszego w gruncie rzeczy małego kontynentu, jest trudna do ustalenia i zwykle mówi się o liczbie oscylującej wokół 200, przy czym niektóre z nich nie przez wszystkich uznawane są za języki. Ponadto, nasz Miesiąc Języków nie ogranicza się wyłącznie do Europy, to tylko europejski Dzień jest dla nas pretekstem, na co dzień zajmujemy się przecież językami z innych również kontynentów, co sprawia, że sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Postanowiliśmy, wobec niemożliwości samodzielnego rozstrzygnięcia tych kwestii, zająć się różnorodnością językową krajów i kultur, które nas zajmują. Znajdzie się w naszych wpisach miejsce i dla dialektów, i dla mniejszości językowych, i dla poszczególnych odmian, gwar, nawet akcentów. Nie przegapcie żadnego wpisu – link do kolejnego znajdziecie zawsze na końcu wpisu.

Rozpoczynamy jutro o 10:00 wpisem Dagmary z Dagatlumaczy.pl, o tym, co to jest surżyk.

Harmonogram wszystkich wpisów znajdziecie poniżej:

 

01.09 Wpis rozpoczynający akcję

02.09 Dagatlumaczy.pl,

03.09 Powiedz mnie! Blog o językach obcych.

04.09 japonia-info.pl

05.09 Turcja okiem nieobiektywnym

06.09 Studia, parla, ama

07.09 Powiedz mnie! Blog o językach obcych.

08.09 Olga Nina w Hiszpanii

09.09 Angielska Herbata

10.09 italia-nel-cuore

11.09 Gruzja okiem nieobiektywnym

12.09 Hiszpański na luzie

13.09 Viennese breakfast

14.09 Niemiecka Sofa

15.09 Angielski dla każdego

16.09 Suomika

17.09 Po Prostu Włoski

18.09 Biały Mały Tajfun

19.09 Francuskie i inne notatki Niki

20.09 Demain viens!

21.09 English freak

22.09 Kirgiski.pl

23.09 Niemiecki w Domu

24.09 Français mon amour

25.09 Szwecjoblog

26.09 Powiedz to po grecku

27.09 Wpis podsumowujący akcję

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.